Průhyb stolových desek

Jak na velké stoly, aby se stolová deska neprohýbala

Každý materiál na stolech, ať už je to DTDL nebo masiv, má svůj přirozený průhyb. Někdy ho ani nezaznamenáte, někdy je při zatížení průhyb lehce znatelný. Nevadí. Máme řešení na všechno.

Jak na to?

Obecně. Pokud bude stolová deska na naší stolové konstrukci, průhyb nehrozí. Pokud bude deska na čtyřech stolových nohou a zároveň bude širší než 1800 mm, měli byste ji doplnit o ocelové výztuže. Více v dalším textu.

1. Kovová konstrukce stolu

Pokud zvolíte celokovovou konstrukci, tak máte jistotu, že stolová deska bude zcela stabilní a bez průhybu. Tak jako u všech našich stolů Premier, Solid, Spirit nebo Air.

Stolová deska je ke konstrukci pevně přišroubovaná už z výroby, stůl k vám jede jako jeden celek. Horní deska je vždy zdvojená, má tedy tloušťku 36 mm.

2. Stolové nohy + ocelové vyztužení proti prohnutí uvnitř stolové desky

Tato rada a doporučení platí pouze pro zdvojenou sílu materiálu, tedy 36 mm, kde lepíme dva plošné materiály k sobě. Deska je stabilnější, vruty od stolových nohou zašroubujete hlouběji. U 18mm desek je nutné zvolit menší desku, nebo použít stolovou nohu i uprostřed.

U zdvojené síly stolové desky do šířky 1800 mm (včetně) je použití vyztužení stolu dobrovolné. Tyto stolové desky jsou velmi pevné a odolné vůči průhybu. Od šířky 1800 mm a více při použití čtyř nohou doporučuji již použít vyztužení stolové desky pomocí dvou ocelových profilů. Je to příplatková služba k našim stolovým deskám s názvem Výztuž proti prohnutí.

Takto vyztuženou stolovou desku můžete mít dlouhou až 2400 mm. Bude velmi pevná, snese i vyšší zatížení.

Myslíme na všechno. Jak to vypadá uvnitř se můžete podívat níže.
V dalším díle Rady designéra, si řekneme o počtu stolových nohou u různých rozměrů stolových desek a použití centrálních noh typu Black Twin.