Kanban systém 🇨🇿

Výraz kanban znamená „karty, které jsou vidět“. Jde o vizuální systém správy vašich úkolů. Tuto techniku úspěšně použijete v jakémkoliv oboru i v denním životě. Pomocí kanbanu dokážete omezit množství nedokončené práce a také zkrátit zbytečné prostoje. Pomocí přesouvání jednotlivých úkolů výrazně zrychlíte proces jejich řešení. A definitivně si vylepšíte také přehled o vašich činnostech a práci.

woooooo cz kanban základní model

Jak s kanbanem pracovat

Základní plochu rozdělíte širšími magnetickými pásky do tří částí: TO DO (musím udělat), DOING (právě dělám) a DONE (udělal jsem).

TO DO

Sem patří úkoly, před kterými prozatím stojíte. Tato část vám tedy dává jasný obrázek o tom, co na vás čeká. Chcete-li dát některému úkolu vyšší důležitost, vepište před něj vykřičník nebo použijte jinou barvu magnetického pásku.

DOING

Do této části patří úkoly, na kterých opravdu pracujete. Hned na začátku si stanovte maximální počet úkolů, který může v této části být. Doporučujeme zhruba tři. Ale ne o moc víc. Pokud tuto část přecpete, nikam to nepovede. Zahltíte vaši kapacitu, rozptýlíte pozornost.

DONE

Do této části patří splněné a hotové úkoly. Nechejte si je chvíli na očích. Stále budete mít přehled o tom, co se vám už podařilo. Tedy. Jakmile splníte úkol, přesuňte jej z části DOING do DONE. Uvolnily se vám ruce, proto si vyberte další úkol z části TO DO a přesuňte ho do DOING.

Kanban DESKTOP + WALL

Kanban DESKTOP massive woooooo cz sk
Kanban DESKTOP [massive] → sada spodního a horního dílu z masivní dubové spárovky

Připravili jsme pro vás několik variant proto, abyste mohli řídit své úkoly přesně tak, jak potřebujete. Kanban DESKTOP vyrábíme z dubového masivu nebo překližky, Kanban Wall ze základních i prémiových DTDL dekorů.

Kanban magnetické pásky woooooo cz sk
Magnetické pásky pro systém Kanban

Sety

 • Kanban DESKTOP [massive] → Set je vyroben z masivní dubové spárovky a skládá se ze dvou kusů; Kanban DESK a Kanban TOP. V setu je navíc zdarma sada 16 magnetických pásků v hodnotě 300 Kč.
 • Kanban DESKTOP [multiplex] → Set je v tomto případě vyroben z překližky a skládá se ze dvou kusů; Kanban DESK a Kanban TOP. V setu je také zdarma sada 16 magnetických pásků.
 • Kanban Wall a set Kanban Wall 1Q → Nástěnná verze pro řízení vašich úkolů. Pokud potřebujete více prostoru, podívejte se na cenově zvýhodněný set tří těchto kusů Kanban Wall 1Q. Desky vyrábíme ze základních i prémiových dekorů DTDL.
Kanban wall woooooo cz sk
Kanban Wall → nástěnná verze (v tomto případě DTDL dub Halifax přírodní)

Samostatné a doplňkové díly

 • Kanban DESK [massive] → Samostatný spodní díl setu Kanban DESKTOP [massive]. Funguje skvěle i samostatně jako stolní organizér. Odkládací kulatou misku doplňuje drážka pro zasunutí mobilního telefonu nebo tabletu, tři otvory slouží pro zasunutí psacích potřeb. Podlouhlý odkládací prostor dobře poslouží třeba na klíče, vizitky, sponky a podobně. Je vyroben z masivní dubové spárovky.
 • Kanban DESK [multiplex] → Samostatný spodní díl setu Kanban DESKTOP [multiplex]. Je vyroben z překližky.
 • Kanban TOP [massive] → Doplňkový horní díl setu Kanban DESKTOP [massive]. Do spodního dílu jej jednoduše zasunete a elegantně si tak rozšíříte plochu pro vaše úkoly.
 • Kanban TOP [multiplex] → Doplňkový horní díl setu Kanban DESKTOP [multiplex]. Je vyroben z překližky.
 • Magnetické pásky → Doplňkové a náhradní magnetické pásky pro Kanban systém. Vyberte si ze dvou velikostí a čtyř základních barev. Popisujte je stíracími fixami. Jakmile budete potřebovat magnetické pásky vyčistit/smazat a znovu použít, pomůže vám třeba bavlněný hadřík, houbička nebo papírová utěrka či kapesník.
Kanban DESKTOP multiplex woooooo cz sk
Kanban DESKTOP [multiplex] → sada spodního i horního dílu z překližky multiplex

Chytré tipy

 • úkoly v rámci každé části klidně posouvejte nahoru a dolů podle toho, co má zrovna vyšší prioritu
 • stanovte si maximální počet úkolů, které mohou být rozdělané
 • úkoly si stanovujte, tj. pište na magnetické pásky v jasném a krátkém zadání v rozkazovacím způsobu. Například Napiš žádost o…, Připrav auto na…, Sepiš program schůzky pro…, Naprogramuj kód pro… ap.
 • minimalizujte časy průchodů, tedy nenechávejte nějaký úkoly zbytečně dlouho hnít v rozpracovaném stavu
 • pokud se mezi úkoly objeví nějaký s velmi vysokou prioritou nebo důležitostí, použijte barevný magnetický pásek
 • průběžně sebekriticky hodnoťte, jak se vám daří úkoly plnit (a případně se odměňujte)

Systém vyvinul Taiichi Ohno, průmyslový inženýr ve společnosti Toyota.

Kanban wall 1Q woooooo cz sk
Kanban Wall 1Q → nástěnná verze, sadu tvoří tři kusy (v tomto případě DTDL dub Halifax přírodní)

Scénáře

Abychom vám ukázali, jak prakticky kanban použít, připravili jsme několik scénářů z běžného života.

Student

Maturita? Přijímací nebo závěrečné zkoušky? Diplomka nebo odborná vědecká práce? Znáte to… desítky až stovky úkolů, které je třeba dobře zvládnout v jistém limitovaném čase. Kanban pomůže neztratit se, stále vědět, kolik je toho ještě třeba zvládnout, zopakovat, naučit se.

woooooo cz kanban model student
scénář Student (kliknutím zvětšíte)

Influencer

Máte specifického koníčka, který vyžaduje dobře rozplánovanou souslednost jednotlivých kroků? A možná vás i živí? Kanban opět pomůže být stále v obraze. Poskytujete-li veřejnosti nějaký obsah, jistě lpíte na jeho vysoké kvalitě a vhodném dávkování.

woooooo cz kanban model sociální sítě
scénář Influencer (kliknutím zvětšíte)

Pracovní tým

Pracujete v týmu, nebo jej i vedete? Rozhazujte jednotlivé úkoly vašim kolegům, sledujte vývoj jejich plnění a mějte stále na očích, co je už hotové a s čím by možná ostatní potřebovali pomoc.

woooooo cz kanban wall model malý tým
scénář Pracovní tým (kliknutím zvětšíte)

Rodina

Velice zajímavé použití systému Kanban. Vlastně to může být i hra. Vypisujte si vlastní úkoly, ale nechejte si také zadávat jiné od ostatních členů rodiny. Jste přece tým!

woooooo cz kanban model wall rodina
scénář Rodina (kliknutím zvětšíte)

Projekt Zahrada

Pokud pracujete na nějakém projektu, udělejte si v něm jasno. A nemusíte na něj být sami. Pokud máte třeba zahradu, jistě už dobře víte, kolik práce tato sranda stojí. Pracujte v týmu, mějte stále na očích, jak vám to jde.

woooooo cz kanban model projekt zahrada
scénář Projekt zahrada (kliknutím zvětšíte)

Manažer

Máte na starosti více oblastí? Udělejte si v jednotlivých úkolech pořádek. Segmentujte je a pusťte se do toho s chladnou hlavou. Nepřeskakujte zbytečně z obchodu k financím, pracujte kontinuálně, dle priorit. Uvidíte, kanban vám ušetří čas. A ve finále také peníze.

woooooo cz kanban model manažer
scénář Manažer (kliknutím zvětšíte)

Programátor

Pracujete s kódem? Vyvíjíte celé aplikace nebo jen části? Kanban také pomůže. Jak jednotlivci, tak celému týmu. Co je na očích, má progres.

woooooo cz kanban model wall programátor
scénář Programátor (kliknutím zvětšíte)

Plánovač

Pracujete jako plánovač, nákupčí, kuchař, školník, marketér, máte dílnu a vyrábíte nebo poskytujete služby? Rozdělte si vizuálně činnosti nebo zákazníky podle dní. Pokud pracujete i o víkendech, přidejte i panely pro sobotu a neděli.

woooooo cz kanban model wall plánovač
scénář Plánovač (kliknutím zvětšíte)